Used 2015 Forest River RV Salem 30QBSS Travel Trailer
The Salem 30QBSS travel trailer by Forest River offers a rear bunk house and a single slide.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a slide with a sofa and u-dinette. Next to the dinette is a nice size pantry.
The bathroom has a toilet, sink, medicine cabinet, and tub.
In the rear, you will find the bunk house with a dinette and hinged bunk above the dinette, two wardrobes, and a set of bunk beds.
The front bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed. Just in front of the bedroom you will find a swivel box, which you are sure to enjoy.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer as well as exterior storage.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# P314180
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 980 lbs |
| Dry Weight | 6575 lbs |
| Cargo Capacity | 3146 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TSMF21FA314180 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


