Used 2015 Forest River RV Salem Cruise Lite 241QB Travel Trailer
REAR BATHThe Salem Cruise Lite 241QB travel trailer by Forest River offers a rear bath.
As you enter the travel trailer, to the left there is a dinette. On the opposite side of the trailer you will find a refrigerator, three burner range, microwave, and double kitchen sink. There is also a sofa in the main living area.
The front bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
In the rear of the trailer you will find a bathroom with a neo-angle shower, toilet, sink, and medicine cabinet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer, so you can bring all of your necessary items from home. Under the bedroom area there is a pass thru storage area.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# 49734A
Interior Color: Meadow, Mineral
| Sleeps | 4 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | Meadow, Mineral |
| Hitch Weight | 499 lbs |
| Dry Weight | 4135 lbs |
| Cargo Capacity | 3326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 4X4TSMZ28FR404858 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


