Used 2015 Forest River RV Salem Cruise Lite 271RBXL Travel Trailer
The Salem Cruise Lite 271RB travel trailer by Forest River offers a single slide and an optional outside kitchen.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The opposite side of the travel trailer has a slide with a dinette and sofa. In the front of the living area you will find a nice size entertainment center for your enjoyment.
The front bedroom offers a queen bed and wardrobes on either side of the bed.
The bathroom is located in the rear of the travel trailer. The bathroom is quite large and you will find a toilet, neo-angle shower, sink, medicine cabinet, and wardrobe.
There is much storage with the overhead cabinets inside the travel trailer and the pass thru storage outside the trailer. You can even choose an optional outside kitchen and an optional baggage door.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 10821-A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 672 lbs |
| Dry Weight | 5772 lbs |
| Cargo Capacity | 1881 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| VIN | 4X4TSMC28F7406677 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


