Used 2015 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 282RK Travel Trailer
The Salem Hemisphere Lite 282RK travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear kitchen.
As you enter the travel trailer, to the left there are two lounge chairs and an end table. In the rear you will find a double kitchen sink, plenty of counter space, a three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The slide has a dinette and a hide-a-bed sofa. The entertainment center is located next to the sofa.
Down the hall you will come to the side aisle bath. Inside the bath you will find a linen cabinet, radius shower, sink, medicine cabinet and toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and a wardrobe on one side of the bed and a nightstand on the other side of the bed. Across from the bed there is a wardrobe with TV hook-up.
Outside you can enjoy the optional exterior kitchen which has a sink, refrigerator. There is also an optional gas grill that you can choose.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# NN0234
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 6620 lbs |
| Cargo Capacity | 1901 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBD24FU076797 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


