Used 2015 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 282RK Travel Trailer
MUST SEE!! GREAT FLOOR PLAN, GREAT CONDITION, @ A GREAT PRICE. STOP IN TODAY AND TAKE A LOOK.
The Salem Hemisphere Lite 282RK travel trailer by Forest River offers a single slide and a rear kitchen.
As you enter the travel trailer, to the left there are two lounge chairs and an end table. In the rear you will find a double kitchen sink, plenty of counter space, a three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The slide has a dinette and a hide-a-bed sofa. The entertainment center is located next to the sofa.
Down the hall you will come to the side aisle bath. Inside the bath you will find a linen cabinet, radius shower, sink, medicine cabinet and toilet.
The front bedroom greets you with a queen bed and a wardrobe on one side of the bed and a nightstand on the other side of the bed. Across from the bed there is a wardrobe with TV hook-up.
Outside you can enjoy the optional exterior kitchen which has a sink, refrigerator. There is also an optional gas grill that you can choose.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 101696
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| Dry Weight | 6620 lbs |
| Cargo Capacity | 1901 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBD2XFU075847 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


