Used 2015 Forest River RV Salem Hemisphere Lite 312QBUD Travel Trailer
The Salem Hemisphere Lite 312QBUD travel trailer by Forest River offers double slides and a rear bunk house.
To the right of the entrance you will find a front bedroom with a queen bed and a wardrobe on one side of the bed and a nightstand on the other.
The main living area has a slide with a tri-fold sofa and a u-dinette. Next to the dinette you will find a wardrobe. On the opposite side of the trailer there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry.
The bathroom offers a toilet, sink, medicine cabinet, and a tub. There is also a private entrance from the bathroom outside.
The rear bunk house is a place your kids will claim as their own space. You will find a slide with a set of bunk beds. The opposite side of the room has a wardrobe with a bunk above the wardrobe.
Outside you can enjoy an optional kitchen with a sink, refrigerator, and drawer. There is also an optional gas grill.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $3,000
Sale Price: $13,995
Stock# 076453
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 855 lbs |
| Dry Weight | 7150 lbs |
| Cargo Capacity | 2601 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| VIN | 4X4TSBG20FU076453 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


