Used 2015 Forest River RV Sandpiper 35ROK Fifth Wheel
The 35ROK Sandpiper fifth wheel by Forest River offers triple slides, a rear living and exterior kitchen.
Stepping inside the fifth wheel, to the right, is a walk-in closet. To the left is a slide with a free standing dinette, entertainment center, and fireplace. In the rear, you will find a tri-fold hide-a-bed sofa. The other slide offers two recliners, a pantry, three burner range, microwave, and refrigerator. The kitchen island offers a double kitchen sink, lots of counter space, and a flip-up counter.
At the top of the stairs, there is a bathroom on the right. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, walk-in shower with seat, and a wardrobe.
The bedroom has much space with a queen bed slide, large wardrobe which is also washer and dryer prepped, and a dresser.
There are plenty of overhead cabinets throughout the fifth wheel, as well as a large pass thru storage. Outside you will enjoy the exterior kitchen as well as a bumper mount swivel gas grill.
You can even choose an optional king bed.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 1227C
Interior Color: Granite, Pecan, Pewter, Walnut
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Granite, Pecan, Pewter, Walnut |
| Hitch Weight | 2423 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 11908 lbs |
| Cargo Capacity | 3592 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 81 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSAL2XFJ031227 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


