Used 2015 Forest River RV Sandpiper 360PDEK Fifth Wheel
as is come check it out !! The triple slide Sandpiper 360PDEK fifth wheel offers many great features such as a kitchen island and an exterior kitchen.
Stepping inside, you will immediately notice how open the living and kitchen areas are. To the left is a slide with a free standing dinette, entertainment center with a fireplace below. In the rear you will enjoy two recliner chairs. There is one more slide with a tri-fold hide-a-bed sofa, pantry, three burner range, microwave, and refrigerator. The kitchen island offers plenty of counter space as well as a double kitchen sink. In the corner you will find a large walk-in closet with shelves near the entrance.
At the top of the stairs, the bathroom is on the right. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, wardrobe, and a walk-in shower with seat.
The front bedroom offers plenty of space with a queen bed slide. There is a large wardrobe with shelves and it is also washer/dryer prepped. The dresser has a TV hook-up above it.
Outside you will sure enjoy the exterior kitchen. In the rear, there is also a bumper mount swivel gas grill which is great for cooking out! You are also sure to enjoy the party deck, which will be a great area for your friends to gather and enjoy time together.
You can even choose an optional king bed.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# FJ030719
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2292 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12740 lbs |
| Cargo Capacity | 2760 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 81 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | ST235/80R16/E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FSAM26FJ030719 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


