Used 2015 Forest River RV Surveyor 240RBS Travel Trailer
The Surveyor 240RBS travel trailer by Forest River offers many great features such as a single slide, u-dinette, and outside kitchen.
Before you step inside the trailer check out the exterior kitchen which has a two-burner range, sink, and refrigerator. The chef in the family will love this added feature.
As you step inside the trailer, to the right is the front bedroom. There is a queen bed with storage below the bed and wardrobes on either side of the bed.
Along one side of the kitchen area there is a slide with a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and pantry. On the opposite side you will find a u-dinette.
The bathroom is quite spacious and has a toilet, sink, medicine cabinet, neo-angle shower, and bath closet which can hold towels or toiletries.
Storage shouldn't be a problem with all of the overhead cabinets inside the trailer and the front pass thru storage area.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 22568
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 622 lbs |
| Dry Weight | 4763 lbs |
| Cargo Capacity | 2859 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TSVZ26F2473546 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


