Used 2015 Forest River RV Vengeance Touring Edition 38L12 Toy Hauler Fifth Wheel
The Vengeance Touring Edition 38L12 toy hauler fifth wheel by Forest River offers triple slide and a large cargo area.
In the cargo area you will find a ramp door with patio, an electric bed lift with bottom sofas.
Proceeding toward the main living area you will find a Jack & Jill loft and an entertainment center.
In the main living area there are two slides. One slide has theater seating. Diagonal from the theater seating you will find an entertainment center and fireplace. In the middle of the kitchen there is a kitchen island with a double kitchen sink and extra counter space. The other slide has a pantry and a refrigerator. Next to the slide you will find a three burner range and a microwave.
Off of the kitchen area you will find a convenient half bath.
As you step up the stairs, the bathroom is on the left. Inside the bathroom there is a toilet, shower with seat, linen cabinet and a sink.
In the front bedroom you can relax on the king bed slide. Across from the bed there is a dresser and TV. Along the front wall you will enjoy all of the storage that the wardrobe provides.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $2,000
Sale Price: $24,995
Stock# 16836A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3308 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 14454 lbs |
| Cargo Capacity | 3127 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 4X4FVGP38FR500202 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


