Used 2015 Forest River RV Wildcat 293REX Fifth Wheel
The 293REX Wildcat by Forest River features a rear wall entertainment with a cozy fireplace below the 39" LCD TV. On one side of the fifth wheel there is a u-shaped dinette and pantry with four drawers slide. On the other side you will find an air mattress hide-a-bed sofa slide. Both of these slides help to give more space in this fifth wheel. As you enter the kitchen you will notice that the kitchen has a linoleum floor. There is an l-shaped counter with a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
As you step up the stairs, there is a side aisle bath on your left with a toilet, sink, and corner shower. You can enter the bedroom from either the bathroom or the hallway. There is a bit more space in the bedroom due to the linen, wardrobe, and desk & drawers slide. The queen bed has nightstands on either side.
Not only are there overhead cabinets throughout the fifth wheel, there is also a pass through slam latch door for more storage.
Outside the fifth wheel you will notice an outside kitchen with great features such as a refrigerator, two burner stove, and grill. At the outside kitchen you can also choose to have an optional TV.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# UT810157
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1700 lbs |
| GVWR | 11999 lbs |
| Dry Weight | 8905 lbs |
| Cargo Capacity | 3016 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16/E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FWCE21FV029307 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


