Used 2015 Forest River RV Wildwood 31KQBTS Travel Trailer
The triple slide 31KQBTS Wildwood travel trailer by Forest River offers a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a slide with a sofa and u-dinette. Next to the dinette there is a nice size pantry. Along the front of the living are you will find a swivel box for your convenience.
The front bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
The bathroom has a toilet, sink, handy medicine cabinet, and tub.
In the rear is the bunk house. There are two slides and each slide has a set of bunk beds. Along the rear wall you will find two wardrobes and an entertainment center.
Outside you can enjoy the exterior kitchen as well as a large exterior pass thru storage area.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 0319
Interior Color: York, Tiffany Leather, Harbor
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | York, Tiffany Leather, Harbor |
| Hitch Weight | 793 lbs |
| Dry Weight | 7902 lbs |
| Cargo Capacity | 3013 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4x4twdg21f8800319 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


