Used 2015 Forest River RV Wildwood 31KQBTS Travel Trailer
AS-IS. HAS WATER DAMGE ON THE SLIDE AND FRONT CAP. CALL FOR MORE INFORMATIONThe triple slide 31KQBTS Wildwood travel trailer by Forest River offers a rear bunk house.
As you enter the travel trailer, to the left there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a slide with a sofa and u-dinette. Next to the dinette there is a nice size pantry. Along the front of the living are you will find a swivel box for your convenience.
The front bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed.
The bathroom has a toilet, sink, handy medicine cabinet, and tub.
In the rear is the bunk house. There are two slides and each slide has a set of bunk beds. Along the rear wall you will find two wardrobes and an entertainment center.
Outside you can enjoy the exterior kitchen as well as a large exterior pass thru storage area.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 38293A
Interior Color: York, Tiffany Leather, Harbor
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | York, Tiffany Leather, Harbor |
| Hitch Weight | 793 lbs |
| Dry Weight | 7902 lbs |
| Cargo Capacity | 3013 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 4X4TWDG20F8800358 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


