Used 2015 Forest River RV Wildwood X-Lite 231RKXL Travel Trailer
The Wildwood X-Lite 231RKXL travel trailer by Forest River offers a rear kitchen area, and a single slide.
Stepping inside the rear entrance you will find a refrigerator, three burner range, microwave, and double kitchen sink. The slide has a pantry, sofa and wardrobe. The other side of the trailer offers a dinette.
Just past the kitchen area you will find the bathroom. Inside the bathroom there is a sink, handy medicine cabinet, corner shower, and toilet.
The bedroom offers a comfortable queen bed, and wardrobes on either side of the bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 39382
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 433 lbs |
| GVWR | 7433 lbs |
| Dry Weight | 4473 lbs |
| Cargo Capacity | 2922 lbs |
| Fresh Water Capacity | 56 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 044006 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


