Used 2015 Forest River RV Wildwood X-Lite 271RBXL Travel Trailer
The Wildwood X-Lite 271RBXL travel trailer by Forest River offers a rear bathroom and single slide.
As you enter the travel trailer, to the left is a double kitchen sink, three burner range, microwave, refrigerator, and pantry. The opposite side offers a slide with a sofa and dinette.
The bathroom is in the rear and you will find a toilet, neo-angle shower, sink, and medicine cabinet. There is also a wardrobe in the bathroom which provides additional storage space.
Just before you enter the bedroom area be sure to check out the entertainment center, which you are sure to enjoy! The bedroom has a comfortable queen bed and two wardrobes, one on either side of the bed.
You will also find plenty of cabinet space inside the travel trailer, and a pass thru storage outside of the trailer.
You can even choose an optional kitchen which would be a nice added bonus for your camping adventure.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $3,009
Sale Price: $11,986
Stock# UT07376
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 672 lbs |
| Dry Weight | 5772 lbs |
| Cargo Capacity | 1881 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| VIN | 4X4TWBC21FU007376 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


