Used 2015 Forest River RV XLR Hyper Lite 29HFS Toy Hauler Travel Trailer
The XLR Hyperlite 29HFS toy hauler travel trailer by Forest River features a u-shaped dinette and a single slide.
As you enter the toy hauler travel trailer, there is a double kitchen sink, two burner cook-top, refrigerator, and pantry to the left. The opposite side offers a slide with a u-dinette. Adjacent to the slide there is a monster pantry which is ideal for storing your dry goods. Along the front of the living area you will find an entertainment center that you are sure to enjoy.
Toward the rear of the travel trailer there is a bathroom with a tub/shower, toilet, sink, and closet.
The rear garage offers plenty of room with a spring assist ramp door for easy loading your favorite off road toys.
In the front of the travel trailer you will find a front queen bed with two wardrobes, one on either side of the bed.
You can even choose an optional 3-recliner sofa in place of the u-shaped dinette.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $4,000
Sale Price: $25,999
Stock# U-F159578
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1032 lbs |
| Dry Weight | 6759 lbs |
| Cargo Capacity | 3014 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TXLE2XFF159578 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


