Used 2015 Forest River RV XLR Hyper Lite 30HFS5 Toy Hauler Fifth Wheel
The XLR Hyper Lite 30HFS5 toy hauler fifth wheel by Forest River offers a single slide.
As you enter the rear ramp door you will notice all of the cargo space for your favorite off road toys.
The bathroom has a toilet, sink, and tub.
You will find in the main living area, a double kitchen sink, two burner cook-top, refrigerator, and large pantry. The u-shaped dinette is on a slide, and along one wall there is an entertainment center.
When you step up the stairs, you will be in the bedroom. The bedroom offers a queen bed and two wardrobes, one on either side of the bed.
You can even choose an optional 3-recliner sofa in place of the u-shaped dinette, and a rear electric bed.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# UT2600418
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1611 lbs |
| Dry Weight | 9081 lbs |
| Cargo Capacity | 4419 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4X4FXLF26FF158598 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


