Used 2015 Forest River RV XLR Thunderbolt 300X12HP Toy Hauler Fifth Wheel
Step into the double slide XLR Thunderbolt 300X12HP to find 12' of cargo space and a front bedroom inside this toy hauler fifth wheel.
As you enter through the 8' rear spring assist ramp door, you will find plenty of cargo space for all of your toys along with overhead cabinets and washer/dryer prep along the front wall. There is also a side man door, and an electric bed and pass thru dinette at the rear of the garage.
Inside the living area, a slide out on the road side opens up the floor space and includes theater seating. Across the toy hauler, the kitchen includes a refrigerator, three burner range, overhead microwave, overhead cabinets and an angled double kitchen sink.
Up the steps at the front, a side aisle bath includes a toilet, corner shower, vanity sink and medicine cabinet.
The front private bedroom includes a queen bed with nightstands at each side and overhead cabinets.
At the outside center you will find super pass-thru storage for even more camping gear.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $5,000
Sale Price: $28,995
Stock# 27728RB
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1858 lbs |
| Dry Weight | 10395 lbs |
| Cargo Capacity | 5404 lbs |
| Fresh Water Capacity | 92 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| VIN | 4X4FXLF29FF159065 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


