Used 2015 Gulf Stream RV Gulf Breeze Champagne Series 30DBS Travel Trailer
Before you step inside this Gulf Breeze Champagne Series travel trailer by Gulf Stream Coach take a look at the convenient outside kitchen with overhead storage, sink, refrigerator and pull-out stove. This makes outdoor cooking easy and you still have a full functioning kitchen inside also.
Another thing to notice outside is the center and front pass-thru storage compartments. You will have no problem storing all of your outdoor camping gear with these handy spaces.
Now, step inside and get a look at the conveniences inside with double slide outs, bunks for the kids, a queen bed for mom and dad, and so much more.
The front master bedroom features a queen bed with shirt closets on both sides, plus there is an overhead compartment for additional storage. The swivel TV entertainment center is viewable in the bedroom as well as in the main living area.
The booth dinette and sofa slide out provides plenty of room inside plus there is seating for everyone for meal time and just hanging out. And, if there is a need for another sleeping space the sofa is there to help you out!
Across from the slide is the complete kitchen where meals and snacks are easy to prepare and cook with the refrigerator, three burner range with microwave oven, counter space, and sink for quick cleanup.
Moving toward the back of the trailer there is s full bath on your left with private entry to the outside. The bath features a toilet, sink and tub/shower. There is also a pantry and wardrobe for storage just outside the rear bunk room door.
The rear bunk room features a slide out jack knife sofa with fold down bunk above. There is also a bunk over the outdoor kitchen area with storage, an entertainment center, and ladder below, plus so much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $23,473
Sale Price: $16,995
Stock# LM5700
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 840 lbs |
| Dry Weight | 6640 lbs |
| Cargo Capacity | 3160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 1NL1XTP24F1031578 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


