Used 2015 Heartland ElkRidge Xtreme Light E26 Fifth Wheel
This bunkhouse ElkRidge Extreme Light fifth wheel offers a larger family plenty of space for everyone. Model E26 features a large slide out, a rear double bed with bunk above, and private front bedroom, plus so much more!
Step inside and see for yourself how much space there is. Immediately up the steps on your right takes you to the private front bedroom. Here you will enjoy a queen bed with nightstand, overhead storage at the head of the bed, and a wardrobe with mirrored door on one side.
In the main living space as you step down from the bedroom you will notice a floor to ceiling pantry for storage, plus an entertainment center with space for a flat screen TV.
The slide straight in from the side entry door features a sofa and u-shaped dinette with storage above the sofa.
To the left of the entry door there is a counter area with double kitchen sink, a three burner range with overhead microwave, a refrigerator, and pantry storage.
In the rear left corner find a double bed with single bunk above. On the right side there is a tub/shower, toilet, and vanity with sink.
This unit also offers an optional exterior storage platform in back, plus so much more!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# S24U182PA
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1185 lbs |
| GVWR | 9990 lbs |
| Dry Weight | 7475 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| VIN | 5SFRG2826FE289642 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


