Used 2015 Heartland Prowler 37P FQB Travel Trailer
The Prowler 37P FQB travel trailer by Heartland can easily sleep up to eight people. With a front and rear bedroom you will find privacy and comfort.
As you enter through the sliding patio door, to the right there is a corner TV. To the left of the entrance you will find a double kitchen sink, three burner range, and refrigerator. On the opposite side of the trailer there is a slide with a booth dinette and a sofa.
The front bunk room has a dinette with a bunk above along one side of the room and a set of bunk beds on the other side.
As you proceed toward the rear of the trailer you will find that the bathroom has a toilet and corner shower along one side of the trailer. Across from the shower there is a sink and medicine cabinet.
In the rear bedroom the bed is on a slide and there are nightstands on either side of the bed and an overhead cabinet above the bed. Across from the bed you will find a nice size wardrobe. The bedroom also has a private entrance door which leads you outside.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $3,000
Sale Price: $19,999
Stock# U-293093
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1067 lbs |
| Dry Weight | 8559 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15-D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFPB3823FE293093 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


