Used 2015 Heartland Silverado 38QBS Fifth Wheel
This Heartland Silverado fifth wheel by Bighorn has all the space and amenities you need to camp comfortably with a larger family, or one that likes to travel with extra guests. Model 38QBS features FIVE slides, one and a half baths, a bunkhouse that the kids will want to claim, and a convenient outdoor kitchen!
Step inside the front most entrance and notice how open the combined living area and kitchen feels with dual opposing slides fully expanded. There is a refrigerator, pantry and three burner range slide to the left of the door. An L-shaped counter area features overhead cabinets and plenty of counter space, plus a double sink. There are even two bar stools.
The slide opposite features a sofa and booth dinette for seating and mealtime comfort. You can choose to add the optional mega booth or even a free standing dinette if you like. An entertainment center with 50" LED TV is nearby for your enjoyment.
To the rear of the unit you will find a spacious bunkhouse that the kids will want to call home. There is a slide out set of bunks on the right as you enter with an additional trundle bed below. On the opposite side find a slide out wardrobe with drawers, place for an optional 32" TV, and another bunk up above. A convenient half bath is located just off of the bunkhouse providing a toilet, sink and linen cabinet. It also has a private entrance which is perfect for accessing when enjoying the outdoors.
Head back through the main area to the steps just past the entry door. Take three steps up to a hall that leads to a complete bath on the left featuring an angled shower, toilet, sink with medicine cabinet, and linen cabinet also. There is a second entry door that allows access from within the master bedroom too.
All the way to the front is a private master bedroom with queen bed slide out, or choose the optional king. There are nightstands, a dresser opposite the bed, and a wardrobe with sliding doors. A convenient corner closet features even more storage space, and it has been prepped for a stackable washer and dryer also.
The rear exterior kitchen features a refrigerator, counter space, a sink, and slide out stove top. The perfect feature for those who enjoy cooking and dining outdoors.
You can also choose to add a fireplace below the living room TV if you like, a 32" bedroom TV, free standing dinette with chairs, and more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 95329
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2185 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12745 lbs |
| Cargo Capacity | 2755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| VIN | 5SFBG4124FE286424 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


