Used 2015 Heartland Trail Runner 25RL Travel Trailer
Step inside this Trail Runner travel trailer model 25RL and see how convenient all your future camping trips will be. This unit features a rear living layout, a large slide for added interior space, dual entry doors, and so much more!
As you enter the rear most entrance notice two nice rocker recliners along the rear wall with an end table between. There are also overhead cabinets the entire width of the unit. Straight ahead you will find a sofa and u-shaped dinette slide out. The sofa features overhead storage and both can be made into additional sleeping space if needed, plus the table can be taken outdoors for use also.
A nearby entertainment center is conveniently located for viewing throughout and provides TV hook-ups for a flat screen TV if you choose to add.
The kitchen offers all the amenities needed to prepare and cook food including a refrigerator, three burner range top, microwave oven, and double kitchen sink. There are overhead cabinets for storing dishes and things. Plus lower cabinets and drawer space also.
There is a convenient bath that provides a tub/shower, toilet, and sink with medicine cabinet.
A sliding door leads to a front private bedroom with separate entry door. Inside find a comfortable queen size bed with overhead shelf, plus nightstands and shirt closets on both sides of the bed, and so much more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $2,000
Sale Price: $13,995
Stock# FE285046
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 642 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6151 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST205/75R15-C |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| VIN | 5SFEB2929FE285046 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


