Used 2015 Heartland Wilderness 2850BH Travel Trailer
Double bed bunks, a large slide out for added space, and dual entry doors make this Wilderness 2850BH trailer unique. Plus it features a swivel TV cabinet for livingroom and bedroom area viewing!
Enter the front most side entry door and find the master bedroom to your right which features a queen size bed, dual bedside wardrobes, plus overhead storage, and under bed storage space too. The swivel TV cabinet allows you to easily finish your television show or movie in bed once you retire if you choose to add an LCD TV for enjoyment.
The living and kitchen area are combined and feature a large slide out sofa and u-shaped dinette for added walking around space. The sofa features overhead storage, and there is ample seating between the two for mealtime and more.
The kitchen provides a refrigerator, three burner range, double kitchen sink, and overhead storage. Plus there are two additional storage cabinets between the refrigerator and rear corner bath that can be used for pantry or wardrobe items.
The rear corner bath features a private entry door which makes it easy to access from outside. You will enjoy the convenience of a tub/shower, toilet and sink with medicine cabinet.
The rear right corner offers a double bed set of bunks providing sleeping for four adults or children, and so much more!
You can also choose to add an LCD TV, an electric awning, and/or grill, plus more. The Elite package is also available which features a tan fiberglass exterior with black trim, along with a black diamond plate profile.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# 18557
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 544 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5727 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST205/75R14-D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 5SFNB3221FE290709 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


