Used 2015 Itasca Sunstar 26HE Motor Home Class A
This Itasca Sunstar 26HE class A coach is ready to take you on your next family outing.
Step inside and find a slide out refrigerator, pantry, and 38" x 73" booth dinette. The dinette features seat belts for safe traveling. An extra lounge chair behind the passenger seat makes it comfortable for everyone to enjoy. There is a 32" HDTV above the cab area for you to enjoy as well.
Cook meals and snacks easily with the kitchen amenities provided. There is a double sink, three burner range, and plenty of overhead cabinet space for dishes and things.
Heading toward the bedroom accommodations in the rear of the unit you will pass a private toilet area with sink on your left, and shower on your right.
The rear bedroom area offers a queen size bed with shirt closet on one side and wardrobe on the other. There is a corner counter-top shelf, plus overhead storage, and so much more!
You can even add a powered 32" x 89", or manual studio loft bed that is 32" x 79" for added sleeping space if you wish as well.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# UM710132
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 16000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 32996 |
| Engine | 362 Hp 6.8L Triton |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F64F5DY2E0A13775 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


