Used 2015 Jayco Eagle 306RKDS Travel Trailer
The Eagle 306RKDS travel trailer by Jayco features double slides and a rear kitchen.
As you enter the travel trailer, to the left there are two lounge chairs, or you can choose recliners in place of the lounge chairs. The opposite side of the travel trailer has a slide with a dinette, or an optional free-standing table and chairs, and a sofa, or an optional hide-a-bed. Next to the slide there is a wardrobe and an entertainment center.
The kitchen is in the rear of the trailer. You will find a pantry, refrigerator, microwave, three burner range, double kitchen sink, and l-shaped counter.
As you proceed toward the front of the trailer, the bathroom is on the left. Inside the bathroom you will find a sink, medicine cabinet, corner shower and toilet.
You can enter the bedroom from either the hallway or from the bathroom. Inside the bedroom you will find a queen bed with wardrobes on either side of the bed. There is a slide with a wardrobe and linen, which provide additional storage.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 27780RC
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1025 lbs |
| GVWR | 9750 lbs |
| Dry Weight | 7095 lbs |
| Cargo Capacity | 2655 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| VIN | 1UJBJOBS9F1CW0164 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


