Used 2015 Jayco Eagle 345BHTS Fifth Wheel
"Ho Haggle" Pricing! Huge Bunkhouse! Bring the Whole Family!
The Eagle 345BHTS features a bunk house and triple slides. If you are looking for a fifth wheel which is family friendly, then you need the 345BHTS.
As you enter the fifth wheel, along the right there is a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. On the opposite side of the fifth wheel there is a slide with a hide-a-bed and dinette, or in place of the dinette you can choose an optional free-standing table and chairs. Adjacent to the slide you will find a pantry and a fireplace and entertainment center.
The rear bunk house has a slide with a j-cube futon on the bottom and an upper bunk above the futon. On the opposite side of the room there is a bunk bed and a half bath. You will find a private entrance door from the bathroom leading outside.
As you step up the front steps you will come to the main bathroom. Inside the bathroom there is a linen cabinet, shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
The bedroom has a slide with a queen bed, dresser, TV prep, and a walk-in closet with shelves.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which features a sink, microwave, and shelves.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UT930536
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2074 lbs |
| GVWR | 13250 lbs |
| Dry Weight | 10530 lbs |
| Cargo Capacity | 2720 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 95 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| VIN | 1UJCJ0BU4F1PL0054 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


