Used 2015 Jayco Eagle Premier 375 BHFS Fifth Wheel
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
The 375BHFS Eagle Premier fifth wheel by Jayco features five slides, a rear bunk house and a bath and a half!
As you enter this fifth wheel, you will be in the kitchen and living area. To the left is a slide with a refrigerator, pantry, three burner range, and microwave. In the corner you will find an additional pantry and an entertainment center. The other slide has a dinette and sofa hide-a-bed. Along one wall you will also see two lounge chairs. In the middle of the kitchen is a kitchen island with a double kitchen sink.
The rear bunk house is a place where your kids will feel like it is there own space with a full wall storage cabinet, a futon and bunk slide, and a bunk bed slide. Off of the bunk house is a half bath.
As you step up the stairs, there is a bathroom to your left. The bathroom has a linen cabinet, shower, toilet, sink, and medicine cabinet.
In the bedroom you will find a comfortable queen bed slide, a walk-in closet, storage which is washer/dryer prepped, and a chest of drawers with a tv above.
There are plenty of overhead cabinets throughout the 375BHFS as well as exterior storage.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which offers a tv, refrigerator, sink, and microwave.
You can even choose some options such as, a 12 cu. ft. refrigerator, fold-up top bunk with hide-a-bed, fold-up top bunk , lower bunk and trundle bed, and free-standing table and chairs.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT280318
| Sleeps | 8 |
| Slides | 5 |
| Length | 44 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 2550 lbs |
| GVWR | 15975 lbs |
| Dry Weight | 13005 lbs |
| Cargo Capacity | 2970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 94 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 1UJCJ0BV3F1LY0070 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


