Used 2015 Jayco Jay Feather SLX 16XRB Expandable
The Jay Feather SLX 16XRB expandable by Jayco offers a rear bath, plus front and rear tent beds.
As you enter the expandable, the bathroom is in the rear corner. You will find a toilet, corner shower, and a sink.
Two expandable 60" x 70" tent beds and overhead shelves are located at the front and rear of this model.
The main living area of the expandable has a refrigerator, booth dinette, sofa, two burner range, microwave, and a single sink. There are plenty of overhead cabinets throughout out the 16XRB as well as an outside awning, plus so much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 18201A
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 310 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2540 lbs |
| Cargo Capacity | 960 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


