Used 2015 Jayco Pinnacle 36FBTS Fifth Wheel
The Jayco Pinnacle 36FBTS fifth wheel features triple slides and a front bathroom.
As you enter the fifth wheel, to the left there is a slide with a free-standing table and chairs which can comfortably seat four people, and two lounge chairs. Along the rear wall there is a reclining sofa. The other slide offers a 50" TV cabinet with lift, three burner range, microwave, and refrigerator. Next to the slide you will find a large pantry. The kitchen island has a double kitchen sink and extra counter space.
Off of the kitchen area there is a convenient half bath.
Stepping up the stairs, you will enter into the bedroom. Along one wall you will find a king bed slide. On the opposite side of the bed there is a chest with a 32" LED TV with DVD.
The front bathroom is quite spacious with a shower, washer and dryer, toilet, and two sinks. You will enjoy all of the space that the walk-in closet has to offer.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 19006A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 2370 lbs |
| GVWR | 15950 lbs |
| Dry Weight | 11965 lbs |
| Cargo Capacity | 3985 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 100 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


