Used 2015 Jayco Pinnacle 38FLFS Fifth Wheel
THIS RV IS SOLD. OVER 3000 MORE IN STOCK. CALL 817-645-8100
The Pinnacle 38FLFS fifth wheel by Jayco offers a front living area and five slides, which provides more room for family and friends!
As you enter the front entrance of the fifth wheel, the steps are to the left. In the living area you will find two slides, one slide offers a hide-a-bed, the other slide has a l-sofa with ottoman. There is a front entertainment center with a fireplace.
In the kitchen you will find a flip-up counter, double kitchen sink, three burner range, and microwave. On the opposite side there is a slide with a free-standing table. Next to the table is a large refrigerator.
The bathroom has a toilet, linen cabinet, corner shower, sink, and medicine cabinet. Across from the bathroom you will find a large storage area which is also washer and dryer prepped.
In the bedroom there is a king bed slide, a slide with a large entertainment center and two wardrobes.
You will find plenty of overhead cabinets throughout the inside of the fifth wheel, as well as exterior storage. You can even enjoy the exterior entertainment center.
If you like, you can choose an optional queen bed in place of the king bed.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 216187A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 8 ft 7 in |
| Hitch Weight | 2265 lbs |
| GVWR | 15950 lbs |
| Dry Weight | 11995 lbs |
| Cargo Capacity | 3955 lbs |
| Fresh Water Capacity | 87 gals |
| Grey Water Capacity | 72 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 1UJCJ0BV0F1RJ0088 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


