Used 2015 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 29RKSWE Travel Trailer
This Keystone Cougar Half Ton series travel trailer has everything you might need to enjoy your camping adventures. There are two slide outs for added interior space, and a rear kitchen layout.
As you enter model 29RKSWE notice the convenient location of the complete bath which features a neo-angled shower, toilet, sink, and linen cabinet. There is also a second entry door for direct access into the front master bedroom.
The bedroom can also be accessed from the hall door. Inside find a queen size bed with dual bedside wardrobes, an overhead cabinet, laundry chute, and slide out wardrobe which creates a more open floor space.
Head back to the main living area to the left of the entry door and find two lounge chairs with an end table between, plus overhead storage. On the opposite side of the room there is a sofa with storage above, and a u-shaped dinette. This provides plenty of seating to enjoy your meals at, and the nearby entertainment center can easily be viewed from any seating in the room.
The rear kitchen offers all the amenities you need to prepare and cook food for your family. There is an angled counter that forms somewhat of a u-shaped where you can find a double kitchen sink and a bit of counter space. There is a three burner range, pantry, and refrigerator along the rear wall, and plenty of overhead storage cabinets, plus lower cupboards and drawers, and so much more!
You will also enjoy all of the exterior storage with the front pass-through compartment for all of your outdoor camping gear.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $3,001
Sale Price: $11,999
Stock# 48685
Interior Color: Platinum
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Platinum |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| Dry Weight | 6870 lbs |
| Cargo Capacity | 1372 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT29R24FC502966 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


