Used 2015 Keystone RV Passport 2920BHWE Grand Touring Travel Trailer
Pack up the kids, and a few extra friends and enjoy traveling in this Passport Grand Touring travel trailer by Keystone RV. Model 2920BHWE features a rear bunkhouse that the kids will want to claim, a large slide out, and an outside kitchen for the chef in the bunch!
Step inside and find a front bedroom with queen size bed. There are dual wardrobes, one on either side of the bed along with overhead cabinets too.
In the main living space notice the entertainment center with swivel TV that can be viewed in either the main living area, or while laying in bed. The living area also features a slide out fold-down sofa and large u-shaped dinette. The sofa offers additional storage above and they both can be made into sleeping space for extra family or guests.
The kitchen provides all that you need to prepare and cook food for a hungry crew. There is a double kitchen sink to make cleanup easy, and a three burner range, plus refrigerator. A small pantry for dry good storage is located just off the dinette slide.
A convenient bath features a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus overhead storage.
Lastly, the rear bunkhouse is where you will likely find the kids hanging out. There are quad bunks that are 32" x 74" including a wardrobe with TV shelf above.
Enjoy exterior storage with a front pass-through compartment, and rear road side storage too. The outdoor kitchen along the curbside features a refrigerator, single sink, double cook top, and counter workspace also.
All this and more makes this Passport Grand Touring trailer the perfect unit for a larger family!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 21166323A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| Dry Weight | 5620 lbs |
| Cargo Capacity | 1580 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| VIN | 4YDT29220FT415074 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


