Used 2015 Keystone RV Springdale 240BHWE Travel Trailer
Step inside and find a queen bed to your right with bedside closets on either side along with an overhead cabinet for storing things away neatly. There is an entertainment center just off the foot of the bed with curtains that can be pulled on either side to give a bit more privacy in the bedroom at night.
Straight ahead as you enter notice the added foot traffic space you gain with the u-shaped dinette fully extended. There is a pantry just off the slide for food storage needs.
You will have no trouble cooking up light meals and snacks in this Springdale kitchen which includes a refrigerator, three burner range and double sink. There is also ample storage in cabinets both above and below the counter for dishes and things.
The rear of this unit features a set of double bed bunks on the left, and a complete bath on the right. The bath provides a tub/shower, toilet, and vanity with sink.
On the outside you will enjoy all the storage space in the front pass-through compartment. The perfect place to stow away all of your outdoor camping gear. There is also a pull-out kitchen beneath the bunk area that features a single sink, a two burner cook-top, and refrigerator, plus so much more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $4,214
Sale Price: $15,781
Stock# 19567
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| Dry Weight | 5660 lbs |
| Cargo Capacity | 2030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 72 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| VIN | 4YDT24024FG102916 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


