Used 2015 Leisure Travel Unity U24TB Motor Home Class B+ - Diesel
Great Open Floor plan
This Unity model 24TB is identical to 24IB except for the bedroom area. This unit offers a set of twin beds that convert to a king size bed in the rear for sleeping instead of a queen.
Up front the driver and passenger seats both swivel to create a comfortable place for four to enjoy a conversation with the dinette seating for two immediately behind them. The dinette table and seats can also convert to allow sleeping for one more individual if needed at night. There is also a 29" LED TV in this area for your enjoyment.
Cook up your favorite meals and snacks in the kitchen provided with a round single sink, a two burner cook-top, and overhead storage for all of your things. There is also a refrigerator to the left of the entry door opposite the sink area.
Next, walk through to the rear bedroom where you will find a set of twin beds with a nightstand between. As you head that way notice the shower on your left, and private sink and toilet with storage on your right side. At the foot of each bed you will also find a storage wardrobe for hanging clothes, plus the overhead cabinets along the rear wall, and also along the road and curb sides of the twin beds provides more storage for all of your things. Remember, you can also create a spacious king size bed at night if you wish, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 594220
Chassis: Sprinter 3500
Exterior Color: White Suede, Silver, Euro Spor
Interior Color: Refections, Indigo, Illusion,
| Sleeps | 3 |
| Length | 25 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Refections, Indigo, Illusion, |
| Exterior Color | White Suede, Silver, Euro Spor |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 75251 |
| Engine | Mercedes Benz 3L V6 |
| Chassis | Sprinter 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Torque | 325 ft-lb |
| VIN | WDAPF4CC0E9594220 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


