Used 2015 Newmar Ventana 4037 Freightliner 380hp Motor Home Class A - Diesel
The Ventana 4037 motor home by Newmar offers triple slides and a bath and a half.
As you enter the motor home, to the left is a slide with a sofa, three burner range, and double kitchen sink.
The half bath is down the hall. The rear bedroom has a king bed slide. The master bath offers a toilet, sink, wardrobe, and corner shower. There is a full wall slide with two wardrobes, a chest of drawers, overhead TV, pantry, refrigerator, booth dinette, and hide-a-bed sofa.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home. You can even choose an optional washer and dryer.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $32,855
Sale Price: $159,995
Stock# 109004X
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 44000 lbs |
| Dry Weight | 32700 lbs |
| Cargo Capacity | 11300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Generator | 8kw |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 12311 |
| Engine | Cummins ISC 400 HP |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 400 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Water Heater Type | Oasis |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZFCHCY1FCGS1707 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


