Used 2015 Open Range RV Roamer RF316RLS Fifth Wheel
- Inverter
- Aftermarket Hydraulic Brakes
- Airryde Hitch
- 1000W of Solar
Enjoy camping in this triple slide Roamer fifth wheel model 316RLS by Open Range RV. This unit features a rear living layout, a walk-thru bath, and convenient kitchen island.
Enter and notice how spacious the living area is with dual opposing slides fully extended. There is an entertainment center and dinette with four chairs to the left of the entry door. Along the rear wall there are two recliners with an end table between and overhead storage the entire width of the unit. The second slide features a sofa with overhead storage, and kitchen appliances.
You will easily be able to prepare and cook food in this Roamer kitchen featuring a three burner range with microwave above, and refrigerator located within the sofa slide. There is also counter space and overhead storage along the interior wall. The island is perfect for prep work and features a kitchen sink and more storage. You have the option of adding a ceiling fan above.
Before heading up the steps in front notice a convenient coat closet just inside the door.
The steps lead to a walk-through bath which features a 34" x 34" angled shower and linen cabinet on the left, and a private toilet area including sink on the right. A sliding door leads into the private master suite.
The front bedroom is a quiet retreat to enjoy after a fun day of adventure. Sleep comfortably on the queen size slide-out bed. There is a chest of drawers opposite the bed where you can add an optional TV above if you like. You will also find plenty of storage along the front wall with a closet including sliding mirrored doors, and a corner closet that has been prepped for a washer and dryer, plus so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# G5025519
Exterior Color: Silver Metallic
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 31 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Exterior Color | Silver Metallic |
| Hitch Weight | 2085 lbs |
| Dry Weight | 9055 lbs |
| Cargo Capacity | 3430 lbs |
| Fresh Water Capacity | 85 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


