Used 2015 Outdoors RV Black Rock 22RKS Travel Trailer
Enjoy this Outdoors RV Black Rock travel trailer with single slide out. Model 22RKS features a rear kitchen layout and plenty of space to enjoy your time away from home.
As you enter you will find a refrigerator to your immediate left. There is also a three burner range, counter area with overhead cabinets, and a double kitchen sink too. A slide out pantry and 40" x 74" booth dinette are just around the corner. The booth dinette can also be used for extra sleeping space at night when needed.
To the right of the door is a 40" x 68" sofa bed with overhead cabinet, or in place of the sofa bed you can choose to have option recliner chairs. There is a wardrobe next to the sofa and a space prepped for a TV off to the side of the dinette which can be viewed easily from any seating in the room.
There is a private toilet and shower area with skylight for more natural light inside. The sink is separate from the private bath and features a medicine cabinet above.
The front bedroom features a queen bed with shirt wardrobe and nightstands on both sides of the bed. There is an overhead cabinet and a corner TV area as well, and so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 43855BL
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5700 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 76 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75 15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 51W162828F1009417 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


