Used 2015 Outdoors RV Black Stone 280RK Travel Trailer
The Black Stone 280RKSB travel trailer by Outdoors RV Mfg. features a rear kitchen and a front bedroom.
As you enter at the middle of this travel trailer, a side aisle bathroom is to the right. It includes a toilet, corner shower with skylight, wardrobe, sink and medicine cabinet. There is private entry into the bedroom as well.
The front private bedroom includes a queen size bed with wardrobes at each side, overhead cabinets, a TV, a skylight and a wardrobe slide out.
The living area floor space is opened up with a generous slide out. The slide has a sleeper sofa with overhead cabinets and a free standing dinette with four chairs. You may choose the optional u-shaped family dinette in place of the dinette and chairs.
The rear kitchen starts along the rear wall with a pantry, refrigerator and double kitchen sink. It continues around the corner with counters, overhead cabinets, a three burner range and an L-shaped counter into the room.
On the other side of the counter, you will find two recliner chairs, an end table and overhead cabinets. There is an entertainment center, fireplace and LED TV on the wall at the front of the living area, allowing easy viewing from any seat.
On the exterior, there is an awning as well as exterior storage at the front on each side.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $9,000
Sale Price: $44,999
Stock# B86996
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| GVWR | 10160 lbs |
| Dry Weight | 8200 lbs |
| Cargo Capacity | 2010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST225/75 15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 51W153529F1008581 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


