Used 2015 Outdoors RV Glacier Peak F26RDS Fifth Wheel
Enjoy camping in this Glacier Peak mid-profile fifth wheel F26RDS by Outdoors RV. This Kokanee model features a single slide with a second optional bedroom wardrobe slide, and plenty of sleeping space for a family of six.
As you enter notice the large u-shaped dinette across the back wall. This provides plenty of seating to enjoy your meals at, and can also be quickly made into extra sleeping space when needed at night.
Continue further in and find a slide out sleeper sofa and a refrigerator. The sofa offers overhead storage for your things. A skylight in front of the sofa provides natural light in this area. There is an entertainment center with 42" Vizio TV and an optional fireplace located on the interior wall which is next to the slide.
The kitchen provides all of the amenities needed to prepare and cook food for your family. There is an angled double sink for easy cleanup, a three burner range, overhead storage, and a pantry for canned and dry good storage too.
As you head up the steps to the front bedroom and side aisle bath you will find a corner linen cabinet opposite the bathroom door. Inside the bath find a corner shower with skylight, a sink with medicine cabinet, and a toilet. There is a second sliding door in the bathroom that allows for easy access from within the bedroom.
The private front bedroom offers a queen size bed with wardrobes on either side, an overhead cabinet, TV, and you can choose to add a wardrobe slide out if you would like.
There is also exterior storage for easy loading and unloading the outside gear, plus so much more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 031060A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 2 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 1600 lbs |
| GVWR | 12995 lbs |
| Dry Weight | 8400 lbs |
| Cargo Capacity | 4595 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80 16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 51W573025F1008628 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


