Used 2015 Palomino Columbus F3400TH Toy Hauler Fifth Wheel
This Columbus toy hauler fifth wheel model F3400TH by Palomino RV is identical to model F3200TH with the exception of a larger cargo area. This unit features two additional feet of space with a total of 12' of cargo area for your toys!
Load and unload easily with the 8' rear ramp door. There is a side man door for access even when the ramp door is closed. Haul 2500 lb. of cargo to the destination of your choice and once removed you can enjoy 12' of additional living space while camped. There is overhead storage, and your choice of a 32" TV and a HappiJac queen lift bed with dual flip sofas if you wish to add the optional sleeping and seating.
Inside the main living area find a large u-shaped dinette slide, a functional kitchen with everything needed including a pantry, refrigerator, three burner range and microwave oven, plus dual sinks for easy cleanup. You will also find plenty of storage with overhead cabinets and cupboards below.
The entertainment center featuring a 40" LED Smart TV is located perfectly for viewing.
Head up the steps to a side aisle bath with corner shower with dome, toilet with overhead, and a sink with medicine cabinet above.
The private front bedroom offers a spacious place to rest and relax and features a slide out wardrobe with dresser on the left as you enter. There is a second wardrobe at the side of a queen size bed, plus an overhead storage and nightstand. You can choose to add an optional 32" TV if you like.
The 30 gallon fuel station will surely last all weekend, and you will also enjoy the pull down screen door in the cargo making it a great place to enjoy the evening breeze.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $8,000
Sale Price: $19,995
Stock# 005185
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2496 lbs |
| GVWR | 16496 lbs |
| Dry Weight | 11250 lbs |
| Cargo Capacity | 5246 lbs |
| Fresh Water Capacity | 127 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4X4FCMK27F6005185 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


