Used 2015 Prime Time RV Tracer 2850RED Travel Trailer
The Tracer 2850RED double slide travel trailer by Prime Time Manufacturing offers a rear entertainment center and a front bedroom.
Stepping inside the travel trailer, to the left there is a slide with a pantry, and a free-standing dinette. On the opposite side you will find a slide with a hide-a-bed, refrigerator, and a three burner range. In the middle of the kitchen there is an island with a double kitchen sink. Along one side of the kitchen area there is a nice size hutch. Along the rear wall of the trailer you will find an entertainment center with an overhead cabinet.
The side aisle bath has a sink, shower, and toilet.
In the front bedroom you will find a queen bed with shirt closets on either side of the bed and a large wardrobe in the corner of the room.
Outside you can enjoy the exterior kitchen which includes a refrigerator and a two burner cooktop.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $2,500
Sale Price: $14,490
Stock# 57677
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 845 lbs |
| Dry Weight | 7046 lbs |
| Cargo Capacity | 2562 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 5ZT2TRUB3FB507972 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


