Used 2015 Roadtrek E-Trek E-Trek Motor Home Class B - Diesel
The E-Trek motor home from Roadtrek is both environmentally conscious yet offers luxury and function.
With four captain's chairs around the front dinette you can easily sit and eat at the table or use the table to play a board game on with your guests. Both sides of the front of the motor home can be converted to additional sleeping space.
Continuing on the passengers side, there is an enclosed toilet, shower, and sink area. A wardrobe is near the back. The rear of the van can hold either a power sofa dinette with two additional bench seats or a u-shaped booth dinette. Both dinettes will convert to a king size bed or two twins.
Along the opposite side of the E-Trek, you will find a burner induction stove top, a refrigerator, single sink bowl and microwave.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 25320RB
Chassis: Mercede Sprinter
| Sleeps | 4 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 2500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 21 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 57995 |
| Engine | 3.0L CRD V6 BlueTec |
| Chassis | Mercede Sprinter |
| VIN | 5ZT2AVXB6RB938160 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


