Used 2015 Shasta RVs Revere 27KS Travel Trailer
Great Couples Camper!
Shasta offers the Revere 27KS travel trailer with a rear full bath, a front bedroom and a kitchen island.
Step into this travel trailer to find wide open space thanks to two slide outs in the living/dining/kitchen area. Along the front wall, you will find an entertainment center and a pantry. Continuing around to the road side, a generous slide provides a sofa, overhead cabinets and a large u-shaped dinette booth. You may choose the optional free standing dinette with chairs. Back inside, there is a closet for storage.
The center of the room offers a kitchen island with a large sink for easy clean up. On the curb side, the second slide provides space for the kitchen amenities. They include a refrigerator, a three burner range, overhead cabinets, counter space and another pantry. Back inside, there is a third pantry in the corner.
Across the full rear of the travel trailer is a full bath. It includes a 40" tub, a toilet, a closet and a vanity sink with a medicine cabinet.
At the front, there is a private bedroom with a walk around queen bed with a wardrobe at each side as well as overhead cabinets.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 005133
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 785 lbs |
| Dry Weight | 6606 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| VIN | 2ZT2SHSB6FE005133 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


