Used 2015 Thor Motor Coach Four Winds 28Z Motor Home Class C
Enjoy each adventure in this Thor Motor Coach class C home on wheels. This Four Winds model 28Z offers added comfort including a large slide out, and rear bedroom featuring a queen size bed.
As you enter notice how spacious it feels in this 30' coach with the large slide fully extended. There is a sofa to the right of the door including overhead storage.
A cab over bunk above the driver area provides a bit more sleeping space that the kids will certainly love.
Across from the entry door is a booth dinette, double kitchen sink, and three burner range-top with microwave oven above. The slide creates a roomy interior with plenty of space for everyone to move around. Both the sofa and dinette can easily be made into more sleeping space when needed. There is also a refrigerator located just off the slide next to the range.
A 32" LED TV is centrally located for viewing from the sofa, dinette, or cab over bunk.
There is a convenient bath that features a tub/shower, toilet, and large vanity with sink. Plus you will like the large overhead cabinet for towels and toiletries.
The rear bedroom gives you a bit more privacy and features a 60" x 74" queen size bed. There are also dual closets, an overhead storage cabinet, an optional 24" LED TV, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 4060
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 139901 |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| VIN | 1FDAE4TS6EDB16380 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


