Used 2015 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 40SP Motor Home Class A - Diesel
Road trips just got more exciting with this Tiffin Allegro Bus class A model 40 SP. This diesel coach features quad slides, one and a half baths, and loads of creature comforts to make you feel right at home as you head to your favorite destinations, or explore some new ones.
As you enter notice how open it is just beyond the driver and passenger seats with two opposing slides. The right hand slide looking back features a L-shaped chase sofa bed with overhead cabinets/counter space, plus a two burner range, microwave oven, and double kitchen sink. There are plenty of overhead storage cabinets, plus an optional drawer type dishwasher.
On the left just beyond the passenger seat find a corner entertainment center with TV and optional fireplace below for your enjoyment. There is also a lounge chair, a dinette with computer workstation, residential refrigerator, and pantry, plus overhead storage.
A convenient half bath featuring a toilet, sink, and overhead storage is centrally located.
Next, find the bedroom which also features dual opposing slides with a queen bed including nightstands that slides out on the left with overhead storage, plus a slide out TV and dresser on the right.
Move toward the rear and find a private bath with sliding door including a corner shower, toilet, vanity with sink, large end wall closet, and optional washer and dryer, plus so much more.
You can also add a few options, such as, a king size bed, u-shaped booth dinette, and sofa bed.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 90285
Chassis: Powerglide
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 50000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 22082 |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBBA67A8FA116113 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


