Used 2015 Tiffin Motorhomes Phaeton 36 GH Motor Home Class A - Diesel
The Tiffin Phaeton 36 BH class A diesel motorhome offers a rear bedroom. The bed is within a slide out, and there is a nightstand on each side and and overhead cabinets above the head of the bed. The rear wall of the coach holds a large closet as well as a corner closet for an optional washer/dryer. The wall opposite the bed includes another slide with overhead cabinets, a TV and a hamper and drawers below.
Just outside the bedroom, this slide continues with overhead cabinets and a large vanity with sink. A side aisle bathroom is across the hall and includes a corner shower, toilet and corner vanity sink.
Moving into the living/dining area, the curb side holds a slide out with a residential refrigerator, booth dinette, chair, overhead cabinets and a TV in the corner with an optional fireplace below TV or a sofa bed. In place of the booth dinette you may choose a dinette with computer workstation or a U-shaped booth dinette. You may also choose an optional exterior TV.
At the front of the Phaeton 36 BH, you will find more overhead cabinets as well as the option for a center mounted TV.
Along the road side a fourth slide out holds a chaise sofa bed, overhead cabinets, range, overhead microwave, and angled double kitchen sink. You may choose optional leather recliners in place of the chaise sofa bed. There is also an optional sofa bed that you can add.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# P5VBBAA
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 35320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Engine | Cummins ISL 380 HP |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZACGCY3GCHE2319 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


