Used 2015 Venture RV SportTrek 290VIK Travel Trailer
The SportTrek 290VIK travel trailer by Venture RV offers double slides and a rear living area.
To the left of the entrance there is a slide with a dinette and two theater seats. Along the rear wall you will find a sofa. The other slide in the main living area has an entertainment center, pantry, three burner range, and refrigerator. Next to the slide is a nice size hutch. The kitchen island has a double kitchen sink, and extra counter space.
The side aisle bath has a toilet, sink, shower, and linen cabinet. There is also a private entrance from the bathroom into the bedroom.
The front bedroom offers a queen bed with closets on either side of the bed. Along one of the walls there is a TV mount.
You will find plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer as well as an exterior pass thru storage area.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $2,110
Sale Price: $22,880
Stock# 84789A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 8300 lbs |
| Dry Weight | 6990 lbs |
| Cargo Capacity | 1300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


