Used 2015 Winnebago Adventurer 37F Motor Home Class A
ALL Consignment Prices are negotiable, make an offer an a great unit!
This Winnebago Adventurer 37F features triple slides with one full wall slide, a bath and a half, plus king bed, and so much more!
Step into this class A coach and see for yourself how much space is available. There is a Euro recliner and Rest Easy Sofa to the right of the entry door for seating. The sofa features seatbelts for safe traveling.
Opposite the door side in front enjoy meals at the Glide and Dine dinette with buffet and retractable 47" HDTV location found in the full wall slide. There is also a double kitchen sink, counter space, three burner range, 4 door refrigerator, a storage cabinet that is perfect for an optional washer and dryer if you like, and the bedroom wardrobe and chest of drawers, plus 27" HDTV location too.
There is a half bath featuring a large vanity with sink, and toilet with overhead storage just to the left of the entry door.
Double sliding doors to the rear take you to a spacious bedroom featuring a king bed slide out with nightstands on either side. You can also choose the queen bed with nightstands in place of the king if you like.
Another sliding door leads to the rear bath which features a BIG shower, a long vanity with sink, and toilet plus overhead storage, and so much more!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# Z-1327
Chassis: Ford F53
Exterior Color: Vermillion, Sapphire, Buckskin
Interior Color: Splendor, Spectrum, Silver Bir
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Splendor, Spectrum, Silver Bir |
| Exterior Color | Vermillion, Sapphire, Buckskin |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Engine | 362 Hp Triton V10 |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1f66f5dy4f0a01220 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


