Used 2015 Winnebago Industries Towables Minnie 2101 FBS Travel Trailer
The Winnebago MINNIE travel trailer 2101FBS is identical to model 2101DS except for the front queen bed.
In this model you have a standard queen size bed with a shirt wardrobe and a nightstand, plus overhead cabinets or optional bunk rather than the fold-up queen and sofa combination in 2101DS.
In the center of the unit find a slide out sofa with dining table for mealtime. There is also storage located above the sofa. Nearby you will find a pantry for dry goods along with a TV location above.
Opposite the slide are the kitchen amenities. There is a refrigerator, three burner range with microwave oven above, and a double kitchen sink for easy cleanup.
In the rear of this unit you will find a full bath complete with a shower, toilet, wardrobe, and a sink with medicine cabinet above.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $1,000
Sale Price: $8,995
Stock# C10836
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 3840 lbs |
| Cargo Capacity | 3160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 54CA11J29F1C10836 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


